Special Advertiser Content

2018 Golden Apple Awards Teachers of Distinction announced

WLUK image.

(WLUK) -- The Teachers of Distinction have been selected for this year's Golden Apple Awards.

It is from this list that this year's Golden Apple Award recipients will be selected.

Individuals

  • Daniel Anderson, Pulaski High School
  • Sean Butler, Parkview Middle School
  • Bethany Counard, Green Bay Southwest High School
  • Kristina Crabb, Meadowbrook Elementary School
  • Laura Devine, Hemlock Creek Elementary School
  • Corinne Galligan, Pulaski Hillcrest Elementary School
  • Linda Gantz, Lannoye Elementary School
  • Andrea Gilson, Notre Dame de la Baie Academy
  • Jill A. Gilson, Luxemburg-Casco High School
  • Julie A. Greguske, Lincoln Elementary School
  • Christopher Haese, Denmark High School
  • Tina Harpold, Seymour Community High School
  • Lindsey Hudson, Kewaunee Middle School
  • Carlyon Hughes, Dr. Rosa Minoka Hill School
  • Kate Jensen, Wrightstown Elementary School
  • Sarah Kennedy, Westwood Elementary School
  • Erica Kentop, Forest Glen Elementary School
  • Jackie Kordasiewicz, Bay Harbor Elementary
  • Jason M. Krings, Green Bay Southwest High School
  • Larry Laraby, Green Bay Preble High School
  • Michelle Loewenhagen, Valley View Elementary School
  • Jessica Meyer, Syble Hopp
  • Liz Moehr, Pulaski High School
  • April Moran, Cormier Early Learning Center
  • Davi Ann Mueller, Green Bay East High School
  • Lynnette Peterson, De Pere High School
  • Craig Piczkowski, Fairview Elementary School
  • Jessica Rosenberg-Fredrickson, Sunnyside Elementary School
  • Faith Schweiner, Baird Elementary School
  • Penny Smits, De Pere Middle School
  • Amy Stover, Notre Dame de la Baie Academy
  • Jennifer VanRemortel, Green Bay Preble High School
  • Emily Vetter, King Elementary School
  • April White, Suamico Elementary School
  • Eve Wozniak, Lineville Intermediate School
  • Paul Zwicker, St. Thomas More Catholic School

Teams

  • Ashwaubenon High School: 9-12 Technology & Engineering Education - Tom Barnhart, Jeremie Meyer, Dave Stroud
  • Edison Middle School: 6th Grade Mathematics Team - Jared Barker, Andrea Huggett, Debbie Joski, Eduardo Pineda, Holly Snyder
  • Franklin Middle School: 6-8 Intellectual Disabilities Team - Carrie E. Schuh, Kim L. Dirkes
  • Kewaunee School District: K-8 Special Education Team - Dave Chaudoir, Katie Krohn, Sandy Morton, Jason Rohr, Nick Rusboldt, Carrie Siebold
  • Luxemburg-Casco Intermediate School: Third Grade Team - Kathy Nelson, Diana Bauknecht

FOX 11's Tom Milbourn, Michelle Melby and Mike Murad kicked off the nomination period for the 25th annual Golden Apple Awards in September. Nominees were announced in January.

This year's Golden Apple Awards ceremony is set for April 18.

The Golden Apple Awards are a program of the Greater Green Bay Chamber, with support from major sponsors.

close video ad
Unmutetoggle ad audio on off

Trending