66
      Monday
      77 / 58
      Tuesday
      76 / 55
      Wednesday
      75 / 54

      UW-La Crosse sweeps WIAC track and field meet

      Christy Cazzola of UW-Oshkosh crosses the finish line first in the 1500 meter run.
      Christy Cazzola of UW-Oshkosh crosses the finish line first in the 1500 meter run.


      WIAC Men's & Women's Outdoor Track & Field Championships

      Friday-Saturday, May 2-3, 2014 • Oshkosh Sports Complex • Oshkosh, Wis.

      Men's Team Scores

      1. UW-La Crosse 215

      2. UW-Oshkosh 163

      3. UW-Whitewater 109

      4. UW-Eau Claire 102

      5. UW-Platteville 79

      6. UW-Stout 75

      7. UW-Stevens Point 69

      8. UW-River Falls 31

      9. UW-Superior 15

      * - UW-La Crosse wins 24th straight title.

      { }

      Men's Event Champions

      100-Meter Dash: Thurgood Dennis (UW-Eau Claire), 10.27 (WIAC Record) (Oshkosh Sports Complex Record)

      200-Meter Dash: Dylan Crafton (UW-Whitewater), 21.65

      400-Meter Run: Ross Denman (UW-La Crosse), 48.40

      800-Meter Run: McKena Ramos (UW-Oshkosh), 1:52.69

      1,500-Meter Run: McKena Ramos (UW-Oshkosh), 4:00.75

      5,000-Meter Run: Patrick Jenkins (UW-Stout), 15:02.69

      10,000-Meter Run: Patrick Jenkins (UW-Stout), 31:11.52

      110-Meter Hurdles: Daniel Otto (UW-La Crosse), 14.51

      400-Meter Hurdles: Corey Wilch (UW-Oshkosh), 52.42

      3,000-Meter Steeplechase: Dawson Miller (UW-Whitewater), 8:59.12 (WIAC Record)

      400-Meter Relay: UW-Eau Claire (Brandon Zarnoth, Cory White, Matt Hartje, Thurgood Dennis), 41.50

      1,600-Meter Relay: UW-Oshkosh (Mike Servais, Reid Zanoya, Corey Wilch, Brian Beaudo), 3:18.25
      3,200-Meter Relay: UW-Oshkosh (Sean Kutz, Matt Lawrence, Brett DeNure, McKena Ramos), 7:41.70 (Oshkosh Sports Complex Record)

      High Jump: Dominique Neloms (UW-La Crosse), 6-8 3/4
      Pole Vault: Jeffrey Hill (UW-La Crosse), 16-0 1/2
      Long Jump: Dominique Neloms (UW-La Crosse), 23-10 1/4

      Triple Jump: Jerry Williams (UW-Stevens Point), 47-7

      Shot Put: Roger Steen (UW-Eau Claire), 57-9 3/4

      Discus: Grant Havard (UW-La Crosse), 174-1

      Hammer Throw: Joe Brunner (UW-Oshkosh), 197-1

      Javelin: Daniel Poh (UW-Platteville), 192-10

      Decathlon: Zach Anderson (UW-Stout), 6,895

      * - Dennis wins third straight 100-meter dash title.

      * - Wilch wins third straight 400-meter hurdles title.

      * - Miller repeats as 3,000-meter steeplechase champion.

      * - UW-La Crosse wins the long jump for the fifth straight year.

      * - Williams is UW-Stevens Point's first triple jump champion since 1988.

      * - UW-Oshkosh wins the discus for the fourth straight year.

      * - UW-Oshkosh wins the hammer throw for the fourth straight year.

      * - Anderson wins third straight decathlon title.

      * - UW-Oshkosh's entire group repeats as 1,600-meter relay champion.

      { }

      Women's Team Scores

      1. UW-La Crosse 232

      2. UW-Oshkosh 172

      3. UW-Eau Claire 104.5

      4. UW-Whitewater 100

      5. UW-Stout 79

      6. UW-Stevens Point 73

      7. UW-Platteville 58

      8. UW-River Falls 33.5

      9. UW-Superior 6

      * - UW-La Crosse wins third straight title.

      { }

      Women's Event Champions

      100-Meter Dash: Meg Heafy (UW-La Crosse), 11.80 (WIAC Record) (Oshkosh Sports Complex Record)

      200-Meter Dash: Lexie Sondgeroth (UW-Whitewater), 24.49

      400-Meter Run: Jenna Halvorson (UW-La Crosse), 57.02

      800-Meter Run: Christy Cazzola (UW-Oshkosh), 2:12.26

      1,500-Meter Run: Christy Cazzola (UW-Oshkosh), 4:49.24

      5,000-Meter Run: Christy Cazzola (UW-Oshkosh), 17:17.38

      10,000-Meter Run: Beth Riihinen (UW-River Falls), 37:32.39

      100-Meter Hurdles: Jaime Ludwigson (UW-La Crosse), 14.12 (WIAC Record)

      400-Meter Hurdles: Marissa Mahr (UW-La Crosse), 1:04.10

      3,000-Meter Steeplechase: Katryna Williams (UW-Eau Claire), 11:12.73

      400-Meter Relay: UW-Eau Claire (Kayla Kelsey, Megan Mulligan, Lindsey Laufenberg, Carly Pehler), 47.67

      1,600-Meter Relay: UW-La Crosse (Jenna Halvorson, Claire Gordon, Rachel Atchison, Claire Elliott), 3:55.17
      3,200-Meter Relay: UW-Oshkosh (Sonny Jenkins, Kristen Linzmeier, Kylee Verhasselt, Christy Cazzola), 9:12.68 (Oshkosh Sports Complex Record)

      High Jump: Kasey Ederer (UW-Oshkosh), 5-6

      Pole Vault: Samantha Haas (UW-Stevens Point), 12-2 3/4

      Long Jump: Jessika Smith (UW-Stout), 18-11 1/4

      Triple Jump: Amber Williams (UW-Platteville), 40-2 1/4

      Shot Put: Jecel (Gerner) Klotz (UW-Oshkosh), 48-0 1/2

      Discus: Breanna Strupp (UW-Oshkosh), 156-3

      Hammer Throw: Melanie Brickner (UW-Oshkosh), 179-6

      Javelin: Emily Kjos (UW-Platteville), 135-5

      Heptathlon: Jessika Smith (UW-Stout), 4,641

      * - Sondgeroth repeats as 200-meter run champion.

      * - Cazzola wins fourth straight 800-meter run title.

      * - Cazzola wins fourth straight 1,500-meter run title.

      * - Cazzola repeats as 5,000-meter run champion.

      * - Mahr wins third straight 400-meter hurdles title.

      * - Ederer repeats as high jump champion.

      * - Smith also won the long jump in 2011.

      * - UW-Oshkosh wins the shot put for the sixth straight year.

      * - Strupp wins third discus title, with the previous two in 2011 and 2012.

      * - UW-Oshkosh wins the hammer throw for the 12th straight year.
      * - Kjos repeats as javelin champion.

      * - Smith wins third heptathlon title, with the previous two in 2011 and 2012.

      * - Cazzola is the lone returning UW-Oshkosh runner from last year's first-place 3,200-meter relay team.

      * - UW-La Crosse's Halvorson and Elliott also ran on last year's first-place 1,600-meter relay team.

      { }