75
      Friday
      85 / 63
      Saturday
      81 / 59
      Sunday
      84 / 64

      Tuesday's prep highlights and scores

      Boys WIAA regional action started Tuesday night.
      Boys WIAA regional action started Tuesday night.


      The boys basketball postseason tipped off Tuesday, while hockey was also in action.

      Tuesday's Scores
      The Associated Press
      Boys Basketball
      Division 1 Sectional 1  
      Appleton East 41, Fond du Lac 36

      Division 1 Sectional 2    
      Hartford Union 54, Waukesha South 51

      Manitowoc Lincoln 60, Green Bay East 58

      Division 1 Sectional 3    
      Madison East 63, Watertown 56

      Division 2 Sectional 1    
      Ashland 57, New Richmond 36

      Mosinee 29, Medford Area 28

      Wausau East 65, Lakeland 60

      Division 2 Sectional 2    
      Menasha 51, Green Bay West 47

      Notre Dame 70, Marinette 41

      West Bend West 59, Beaver Dam 42

      Division 2 Sectional 3    
      Burlington 48, Waterford 35

      DeForest 65, Baraboo 46

      Elkhorn Area 55, Delavan-Darien 40

      Greendale 80, Westosha Central 58

      Oregon 37, Monroe 35

      Division 2 Sectional 4    
      Catholic Memorial 62, New Berlin West 48

      Division 3 Sectional 1    
      Altoona 63, Durand 48

      Amery 59, Osceola 50

      Arcadia 62, Black River Falls 47

      Bloomer 58, Mauston 36

      Neillsville 53, Viroqua 36

      Northwestern 57, Saint Croix Central 49

      Division 3 Sectional 2    
      Chilton 52, Kewaunee 40

      Omro 61, Berlin 39

      Southern Door 59, New Holstein 56

      Sturgeon Bay 60, Kiel 54

      Tomahawk 57, Northland Pines 31

      Oconto Falls 64, Wittenberg-Birnamwood 45

      Two Rivers 84, Denmark 49

      Winneconne 64, Fox Valley Lutheran 54

      Division 3 Sectional 3    
      Big Foot 41, Whitewater 38

      Clinton 72, Turner 60

      Dodgeville 56, Platteville 42

      Evansville 58, Brodhead 35

      Jefferson 38, Palmyra-Eagle 20

      Poynette 77, Wautoma 58

      Prairie du Chien 44, Richland Center 38

      Division 3 Sectional 4    
      Sheboygan Falls 47, North Fond du Lac 44

      Campbellsport 65, Saint Lawrence Seminary 30

      Columbus 64, Waupun 63

      Ripon 60, Lomira 34

      University School of Milwaukee 61, St. John's NW Military Academy 24

      Watertown Luther Prep 66, Mayville 58

      Winnebago Lutheran Academy 52, Kewaskum 40

      Division 4 Sectional 1    
      Cadott 55, Augusta 52

      Cameron 64, Webster 32

      Chequamegon 78, Colby 57

      Cumberland 71, Flambeau 61, OT

      Glenwood City 47, Colfax 43

      Grantsburg 67, Ladysmith 50

      Regis 86, Boyceville 53

      Division 4 Sectional 2    
      Algoma 61, Mishicot 30

      Amherst 52, Manawa 28

      Bonduel 63, Menominee Indian 46

      Manitowoc Lutheran 70, Rosholt 35

      Marathon 60, Coleman 19

      Spencer 73, Wabeno/Laona 33

      Weyauwega-Fremont 46, Gibraltar 32

      Division 4 Sectional 3    
      Darlington 67, Brookwood 55

      Lancaster 42, Riverdale 37

      Luther 82, Whitehall 51

      New Glarus 45, Belleville 36

      Pardeeville 51, Tri-County 32

      Wild Rose 48, Princeton/Green Lake 35

      Wisconsin Heights 76, Fennimore 47

      Division 4 Sectional 4    
      Horicon 49, Dodgeland 40

      Howards Grove 64, Random Lake 39

      Shoreland Lutheran 56, Racine Lutheran 47

      The Prairie School 58, Kenosha Christian Life 48

      Waterloo 59, Cambridge 48

      Division 5 Sectional 1    
      Clayton 49, New Auburn 41

      Drummond 67, Winter 25

      Eau Claire Immanuel Lutheran 74, Bruce 50

      Greenwood 71, Lake Holcombe 49

      Luck 65, Lac Courte Oreilles 19

      McDonell Central 77, Prairie Farm 57

      Owen-Withee 54, Prentice 30

      Rib Lake 54, Cornell 41

      Solon Springs 61, Shell Lake 46

      South Shore 63, Mellen 50

      Thorp 66, Gilman 32

      Turtle Lake 82, Clear Lake 37

      Washburn 91, Mercer 24

      Division 5 Sectional 2    
      Almond-Bancroft 35, Pittsville 34

      Assumption 66, Northland Lutheran 43

      Elcho 65, Marion 64

      Florence 49, Niagara 44

      Gillett 48, Sevastopol 27

      Goodman/Pembine 63, Three Lakes 43

      Green Bay N.E.W. Lutheran 73, Lena 39

      Gresham Community 69, Tigerton 30

      Newman Catholic 60, Lincoln Hills 32

      Port Edwards 75, Granton 47

      Suring 57, Phelps 32

      Wausaukee 70, White Lake 25

      Wisconsin Valley Luth. 61, Bowler 49

      Division 5 Sectional 3    
      Alma/Pepin 66, Lincoln 47

      Barneveld 42, Benton 30

      Cochrane-Fountain City 59, Plum City 35

      Eleva-Strum 40, Independence 18

      Gilmanton 72, Elmwood 39

      Hillsboro 51, Cashton 31

      La Farge 55, Weston 32

      New Lisbon 56, Royall 38

      North Crawford 58, Ithaca 46

      Pecatonica 48, Seneca 30

      Potosi 49, Belmont 43

      River Ridge 57, De Soto 55

      Shullsburg 45, Kickapoo 36

      Southwestern 52, Wauzeka-Steuben 39

      Division 5 Sectional 4    
      Albany 69, Faith Christian 45

      Black Hawk 64, Argyle 46

      Catholic Central 61, Juda 31

      Central Wisconsin Christian 70, Abundant Life Christian/Country Day/St. Ambrose 47

      CEO Leadership Academy 69, University Lake School 50

      Rio 44, Randolph 29

      Sheboygan Area Luth. 91, Stockbridge 42

      Wayland Academy 84, Cambria-Friesland 75

      Williams Bay 69, Monticello 65

      Girls Basketball    
      Bay Port 39, De Pere 31

      Elkhorn Area 46, Edgerton 31

      Oak Creek 40, Brookfield Central 35

      Phillips 66, Chequamegon 25

      Port Edwards 48, Rosholt 25

      Superior 82, Duluth Marshall, Minn. 25

      Unity 39, Siren 30

      Wausau West 59, Eau Claire Memorial 44

      West Bend East 55, Wisconsin Lutheran 47

      Wilmot Union 56, Badger 33

      Wisconsin School for the Deaf 49, Grace Christian 10