79
      Friday
      85 / 63
      Saturday
      81 / 59
      Sunday
      84 / 64

      2014 Teachers of Distinction

      2013-14 Golden Apple Awards
      2013-14 Golden Apple Awards
      Congratulations to the individuals and teams of educators selected as Teachers of Distinction in the first round of the Golden Apple Awards selection process! These educators were selected from a pool of highly talented applicants for their commitment to all students, active involvement of students in relevant learning opportunities, and creation of learning environments that stimulate student interest in learning as described in their applications. Teachers of Distinction will move to the next level of the selection process and be guests of the Green Bay Area Chamber of Commerce at the Golden Apple Awards on Wednesday, April 23, 2014. The 2014 Golden Apple Award recipients will be announced in early March.

      INDIVIDUALS

      Anna Allen, Lineville Intermediate
      Lisa Andreini, Pulaski High
      Mary Bixby, Hemlock Creek Elementary
      Cora Boucher, Glenbrook Elementary
      Meghan Bulkowski, Washington Middle
      Beth Cheslock, Providence Academy
      Diane Cross, Eisenhower Elementary
      Jessica DeCleene, Glenbrook Elementary
      Nathaniel Dorff, Green Bay Area Public School District
      Ryan Francour, Pulaski High
      Sean Gibbons, West De Pere Middle
      Kare Goodness, Pulaski High
      Robert Guyette, De Pere High
      Ashley Hendricks, Glenbrook Elementary
      Melody Iattoni, King Elementary
      Joel Jarock, Pulaski High
      Caroline Jones, West De Pere High
      Debbie Kettner, Hemlock Creek Elementary
      Sheila Kohl, West De Pere Middle
      Joanna Korth, Bay Harbor Elementary
      John Krause, Pulaski High
      Amy Kupsh, Valley View Elementary
      Shannon Mergen, Lombardi Middle
      Chad Michalkiewicz, De Pere High
      Audrey Nowak, Bay Port High
      Cindy Peot, Luxemburg-Casco Primary
      Amy Phillips, Luxemburg-Casco Primary
      Katie Sevi, Luxemburg-Casco Intermediate
      Carolyn Smith, Providence Academy
      Kelly Suda, Green Bay Preble High
      Jana Van Dreel, Ashwaubenon High
      Jodee Vecchie, Foxview Intermediate
      Kerstin Westcott, Washington Middle
      Lynn Wiedow, Lombardi Middle

      TEAMS

      Bay Port High – Julie Beck, Laura Graan, Krista Greene, Amy Heusterberg-Richards
      Bay View Middle – Brooke Hoffman, Oksana Kobzar-Schweiner, Dana Martin, Josh Neuser, Nicole Sheedy (Nabbefeldt), Stacy Vogel, David Witzeling, Melissa Wojcik
      Denmark Elementary – Andrea Collins, Donna McMonagle, Lynessa Reis, Meagan Towle, Amy VandenAvond
      Pulaski Community Middle – Kathryn Brown, Michelle Henslin, Timothy Kozlovsky, Amy Wright, Valerie Yost
      Pulaski High – Joan Brylski, Ryan Francour, John Krause, Paula Krause, Heather McCumber, Michael Nickerson, Todd Rodal, Jeff Stoeberl, Lindsey Wilcox
      West De Pere High – Natalie Buhl, Matthew Ganzen, Ashley Knapp, Katherine Koleske, Erin Piaskowski, Ashlee Price
      Westwood Elementary – Regan Budek, Kayla Weyenberg, Stacy Derbique, Samantha Sullivan