UW-La Crosse sweeps WIAC track and field meet

WIAC Men’s & Women’s Outdoor Track & Field Championships

Friday-Saturday, May 2-3, 2014 • Oshkosh Sports Complex • Oshkosh, Wis.

Men’s Team Scores

1. UW-La Crosse 215

2. UW-Oshkosh 163

3. UW-Whitewater 109

4. UW-Eau Claire 102

5. UW-Platteville 79

6. UW-Stout 75

7. UW-Stevens Point 69

8. UW-River Falls 31

9. UW-Superior 15

* – UW-La Crosse wins 24th straight title.

 

Men’s Event Champions

100-Meter Dash: Thurgood Dennis (UW-Eau Claire), 10.27 (WIAC Record) (Oshkosh Sports Complex Record)

200-Meter Dash: Dylan Crafton (UW-Whitewater), 21.65

400-Meter Run: Ross Denman (UW-La Crosse), 48.40

800-Meter Run: McKena Ramos (UW-Oshkosh), 1:52.69

1,500-Meter Run: McKena Ramos (UW-Oshkosh), 4:00.75

5,000-Meter Run: Patrick Jenkins (UW-Stout), 15:02.69

10,000-Meter Run: Patrick Jenkins (UW-Stout), 31:11.52

110-Meter Hurdles: Daniel Otto (UW-La Crosse), 14.51

400-Meter Hurdles: Corey Wilch (UW-Oshkosh), 52.42

3,000-Meter Steeplechase: Dawson Miller (UW-Whitewater), 8:59.12 (WIAC Record)

400-Meter Relay: UW-Eau Claire (Brandon Zarnoth, Cory White, Matt Hartje, Thurgood Dennis), 41.50

1,600-Meter Relay: UW-Oshkosh (Mike Servais, Reid Zanoya, Corey Wilch, Brian Beaudo), 3:18.25
3,200-Meter Relay: UW-Oshkosh (Sean Kutz, Matt Lawrence, Brett DeNure, McKena Ramos), 7:41.70 (Oshkosh Sports Complex Record)

High Jump: Dominique Neloms (UW-La Crosse), 6-8 3/4
Pole Vault: Jeffrey Hill (UW-La Crosse), 16-0 1/2
Long Jump: Dominique Neloms (UW-La Crosse), 23-10 1/4

Triple Jump: Jerry Williams (UW-Stevens Point), 47-7

Shot Put: Roger Steen (UW-Eau Claire), 57-9 3/4

Discus: Grant Havard (UW-La Crosse), 174-1

Hammer Throw: Joe Brunner (UW-Oshkosh), 197-1

Javelin: Daniel Poh (UW-Platteville), 192-10

Decathlon: Zach Anderson (UW-Stout), 6,895

* – Dennis wins third straight 100-meter dash title.

* – Wilch wins third straight 400-meter hurdles title.

* – Miller repeats as 3,000-meter steeplechase champion.

* – UW-La Crosse wins the long jump for the fifth straight year.

* – Williams is UW-Stevens Point’s first triple jump champion since 1988.

* – UW-Oshkosh wins the discus for the fourth straight year.

* – UW-Oshkosh wins the hammer throw for the fourth straight year.

* – Anderson wins third straight decathlon title.

* – UW-Oshkosh’s entire group repeats as 1,600-meter relay champion.

 

Women’s Team Scores

1. UW-La Crosse 232

2. UW-Oshkosh 172

3. UW-Eau Claire 104.5

4. UW-Whitewater 100

5. UW-Stout 79

6. UW-Stevens Point 73

7. UW-Platteville 58

8. UW-River Falls 33.5

9. UW-Superior 6

* – UW-La Crosse wins third straight title.

 

Women’s Event Champions

100-Meter Dash: Meg Heafy (UW-La Crosse), 11.80 (WIAC Record) (Oshkosh Sports Complex Record)

200-Meter Dash: Lexie Sondgeroth (UW-Whitewater), 24.49

400-Meter Run: Jenna Halvorson (UW-La Crosse), 57.02

800-Meter Run: Christy Cazzola (UW-Oshkosh), 2:12.26

1,500-Meter Run: Christy Cazzola (UW-Oshkosh), 4:49.24

5,000-Meter Run: Christy Cazzola (UW-Oshkosh), 17:17.38

10,000-Meter Run: Beth Riihinen (UW-River Falls), 37:32.39

100-Meter Hurdles: Jaime Ludwigson (UW-La Crosse), 14.12 (WIAC Record)

400-Meter Hurdles: Marissa Mahr (UW-La Crosse), 1:04.10

3,000-Meter Steeplechase: Katryna Williams (UW-Eau Claire), 11:12.73

400-Meter Relay: UW-Eau Claire (Kayla Kelsey, Megan Mulligan, Lindsey Laufenberg, Carly Pehler), 47.67

1,600-Meter Relay: UW-La Crosse (Jenna Halvorson, Claire Gordon, Rachel Atchison, Claire Elliott), 3:55.17
3,200-Meter Relay: UW-Oshkosh (Sonny Jenkins, Kristen Linzmeier, Kylee Verhasselt, Christy Cazzola), 9:12.68 (Oshkosh Sports Complex Record)

High Jump: Kasey Ederer (UW-Oshkosh), 5-6

Pole Vault: Samantha Haas (UW-Stevens Point), 12-2 3/4

Long Jump: Jessika Smith (UW-Stout), 18-11 1/4

Triple Jump: Amber Williams (UW-Platteville), 40-2 1/4

Shot Put: Jecel (Gerner) Klotz (UW-Oshkosh), 48-0 1/2

Discus: Breanna Strupp (UW-Oshkosh), 156-3

Hammer Throw: Melanie Brickner (UW-Oshkosh), 179-6

Javelin: Emily Kjos (UW-Platteville), 135-5

Heptathlon: Jessika Smith (UW-Stout), 4,641

* – Sondgeroth repeats as 200-meter run champion.

* – Cazzola wins fourth straight 800-meter run title.

* – Cazzola wins fourth straight 1,500-meter run title.

* – Cazzola repeats as 5,000-meter run champion.

* – Mahr wins third straight 400-meter hurdles title.

* – Ederer repeats as high jump champion.

* – Smith also won the long jump in 2011.

* – UW-Oshkosh wins the shot put for the sixth straight year.

* – Strupp wins third discus title, with the previous two in 2011 and 2012.

* – UW-Oshkosh wins the hammer throw for the 12th straight year.
* – Kjos repeats as javelin champion.

* – Smith wins third heptathlon title, with the previous two in 2011 and 2012.

* – Cazzola is the lone returning UW-Oshkosh runner from last year’s first-place 3,200-meter relay team.

* – UW-La Crosse’s Halvorson and Elliott also ran on last year’s first-place 1,600-meter relay team.

 

blog comments powered by Disqus