Friday’s girls regional basketball highlights and scores

De Pere, Green Bay Southwest, Oshkosh North and Algoma each won regional semifinal games Friday in girls basketball.

Friday’s Scores
The Associated Press
Girls Basketball
Division 1 Sectional 1
Appleton North 54, Fond du Lac 32
Chippewa Falls 59, Eau Claire North 46
D.C. Everest 64, Wausau West 49
Marshfield 41, Eau Claire Memorial 33
Neenah 57, Appleton East 44
Oshkosh North 57, Stevens Point 27
Superior 71, Hudson 60

Division 1 Sectional 2
Arrowhead 67, Waukesha South 43
De Pere 48, Green Bay Preble 39
Germantown 79, Menomonee Falls 51
Green Bay Southwest 46, Bay Port 34
Kettle Moraine 51, Homestead 34
Kimberly 51, Manitowoc Lincoln 33
Sheboygan North 51, Sheboygan South 32
Waukesha West 49, Hamilton 34

Division 1 Sectional 3
Badger 64, Beloit Memorial 42
Janesville Parker 62, Kenosha Tremper 50
Madison La Follette 39, Madison Memorial 36
Middleton 71, Madison East 40
Mukwonago 49, Kenosha Bradford 36

Division 1 Sectional 4
Brookfield Central 74, Milwaukee South 17
Divine Savior 59, Milwaukee Pulaski/Arts 25
Franklin 79, Racine Horlick 40
Milwaukee Riverside University 53, Brookfield East 36
Oak Creek 67, West Allis Central 21

Division 2 Sectional 1
Hortonville 62, Waupaca 27
La Crosse Central 45, La Crosse Logan 32
Mosinee 62, Rhinelander 41
New London 46, Antigo 28
New Richmond 46, Ashland 26
Onalaska 44, Holmen 27
Rice Lake 50, River Falls 41
 
Division 2 Sectional 2
Grafton 46, Port Washington 20
Kaukauna 47, Ashwaubenon 31
Notre Dame 63, Marinette 19
Pulaski 54, West De Pere 22
West Bend East 45, Slinger 33
Xavier 55, Seymour 35
 
Division 2 Sectional 3
DeForest 62, Sauk Prairie 50
McFarland 45, Fort Atkinson 40
Monona Grove 77, Mount Horeb 37
Oregon 49, Stoughton 45
Reedsburg Area 54, Waunakee 50
Union Grove 63, Greendale 49
Waterford 53, Milton 45
Wilmot Union 53, Burlington 34

Division 2 Sectional 4
Cudahy 62, Milwaukee Bradley Technical 17
New Berlin Eisenhower 53, New Berlin West 43
Pewaukee 59, Waukesha North 36
Pius XI 83, Milwaukee Lutheran 17
Wauwatosa West 34, Shorewood 33
Whitefish Bay 61, Milw. Samuel Morse-Marshall 32
Whitnall 52, South Milwaukee 44
Wisconsin Lutheran 41, Wauwatosa East 34

Division 3 Sectional 1
Arcadia 54, Bloomer 30
Baldwin-Woodville 58, Saint Croix Central 25
Barron 40, Amery 26
Durand 48, West Salem 34
Gale-Ettrick-Trempealeau 43, Aquinas 40
Hayward 53, Prescott 31
Neillsville 55, Elk Mound 30

Division 3 Sectional 2
Chilton 36, Kewaunee 34
Northland Pines 57, Peshtigo 47
Oconto Falls 43, Wittenberg-Birnamwood 29
Two Rivers 44, Roncalli 40
Wrightstown 54, Kiel 45

Division 3 Sectional 3
Adams-Friendship 56, Westfield Area 39
Brodhead 57, Turner 20
Dodgeville 36, Prairie du Chien 26
Lakeside Lutheran 46, Jefferson 36
Marshall 65, Clinton 47
Richland Center 54, Wisconsin Dells 38
Whitewater 66, Evansville 39

Division 3 Sectional 4
Columbus 36, Lomira 31
Kettle Moraine Lutheran 70, University School of Milwaukee 24
Milwaukee School of Languages 56, Brown Deer 33
Oostburg 51, North Fond du Lac 41
Waupun 52, Ripon 47

Division 4 Sectional 1
Cameron 76, Flambeau 43
Colfax 59, Boyceville 21
Fall Creek 46, Augusta 31
Ladysmith 50, Unity 24
Regis 73, Osseo-Fairchild 43

Division 4 Sectional 2
Algoma 56, Manitowoc Lutheran 24
Amherst 31, Weyauwega-Fremont 21
Auburndale 36, Coleman 32
Bonduel 67, Crandon 57
Brillion 49, Reedsville 40
Oconto 58, Stratford 46
Saint Mary Central 43, Shiocton 37

Division 4 Sectional 3
Cuba City 60, New Glarus 36
Fennimore 40, Lancaster 28
Markesan 51, Tri-County 20
Wild Rose 41, Pardeeville 32

Division 4 Sectional 4
Cambridge 70, Horicon 43
Dominican 76, Destiny 35
Lake Country Lutheran 61, Random Lake 41
Saint Marys Springs 59, Howards Grove 38

Division 5 Section 1
Eau Claire Immanuel Lutheran 41, Clayton 32
Owen-Withee 74, Prentice 34

Division 5 Section 2
Assumption 60, Columbus Catholic 20
Goodman/Pembine 57, Phelps 34
Green Bay N.E.W. Lutheran 47, Oneida Nation 23
Marion 45, Bowler 22
Newman Catholic 66, Elcho 33
Port Edwards 56, Loyal 16

Division 5 Section 3
Bangor 47, Cashton 34
Barneveld 62, Benton/Shullsburg 32
Belmont 48, Highland 34
Hillsboro 47, La Farge 29
Independence 41, Lincoln 23
Ithaca 49, Wauzeka-Steuben 29
Potosi 42, River Ridge 40

Division 5 Sectonal 4
Black Hawk 45, Juda 14
Fall River 61, Rio 43
Hilbert 55, Sheboygan Area Luth. 37
Living Word Lutheran 51, University Lake School 27
Randolph 35, Central Wisconsin Christian 31
Sheboygan County Christian 52, Oakfield 44

(Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

blog comments powered by Disqus