Saturday’s high school highlights and scores

Saturday, boys basketball teams battled for regional titles, while hockey played for a place in the state tournament.

Saturday’s Scores
The Associated Press
Boys Basketball
Division 1 Sectional 1
Regional Third Round
Hudson 56, Eau Claire Memorial 42
Marshfield 49, Eau Claire North 32
Neenah 66, Appleton North 42
Stevens Point 92, Oshkosh North 75

Division 1 Sectional 2
Regional Third Round
Bay Port 71, Sheboygan South 50
Germantown 80, Arrowhead 52
Hamilton 49, Kettle Moraine 46
Kimberly 64, De Pere 54

Division 1 Sectional 3
Regional Third Round
Beloit Memorial 71, Janesville Craig 62
Mukwonago 59, Kenosha Tremper 47
Sun Prairie 52, Middleton 44
Verona Area 53, Madison Memorial 51

Division 1 Sectional 4
Regional Third Round
Brookfield Central 80, Milwaukee South 42
Milwaukee King 76, Milwaukee Riverside University 61
Racine Case 75, Racine Horlick 60
West Allis Central 84, Milwaukee Hamilton 82

Division 2 Sectional 1
Regional Third Round
La Crosse Central 63, Holmen 52
Rhinelander 54, Wausau East 50
Rice Lake 59, Menomonie 53
Shawano Community 31, Waupaca 29

Division 2 Sectional 2
Regional Third Round
Plymouth 71, West Bend East 48
Port Washington 38, Grafton 25
Seymour 56, Kaukauna 48
West De Pere 49, Ashwaubenon 38

Division 2 Sectional 3
Regional Third Round
Greendale 55, Union Grove 54
McFarland 61, Fort Atkinson 49
Mount Horeb 51, Monona Grove 47
Sauk Prairie 62, Reedsburg Area 58

Division 2 Sectional 4
Regional Third Round
Milwaukee Bradley Technical 68, Whitnall 59
Pewaukee 53, New Berlin Eisenhower 39
Pius XI 54, Whitefish Bay 46
Wisconsin Lutheran 62, Messmer 48
 
Division 3 Sectional 1
Regional Third Round
Aquinas 57, Gale-Ettrick-Trempealeau 54
Elk Mound 68, West Salem 49
Prescott 55, Barron 45
Somerset 78, Ellsworth 64

Division 3 Sectional 2
Regional Third Round
Little Chute 51, Freedom 44
Roncalli 53, Wrightstown 43
Tomahawk 48, Peshtigo 46, OT
Valders 56, Luxemburg-Casco 52

Division 3 Sectional 3
Regional Third Round
Lakeside Lutheran 71, Edgerton 57
Lodi 71, Poynette 52
Marshall 56, Lake Mills 52
River Valley 60, Dodgeville 57

Division 3 Sectional 4
Regional Third Round
Brown Deer 76, Kettle Moraine Lutheran 49
East Troy 52, Saint Francis 32
Oostburg 40, Campbellsport 35
Ripon 43, Laconia 42

Division 4 Sectional 1
Regional Third Round
Abbotsford 63, Hurley 50
Mondovi 54, Regis 39
Osseo-Fairchild 62, Fall Creek 36
Unity 58, Cameron 43

Division 4 Sectional 2
Regional Third Round
Brillion 54, Amherst 29
Marathon 61, Auburndale 42
Pacelli 56, Spencer 49
Shiocton 64, Iola-Scandinavia 52

Division 4 Sectional 3
Regional Third Round
Blair-Taylor 63, Westby 49, OT
Cuba City 58, Lancaster 52
Markesan 54, Wild Rose 49
Mineral Point 60, Wisconsin Heights 51

Division 4 Sectional 4
Regional Third Round
Dominican 69, Brookfield Academy 48
Lake Country Lutheran 45, Deerfield 44
Lourdes Academy 68, Saint Marys Springs 54
Racine St. Catherine’s 50, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 42

Division 5 Sectional 1
Regional Third Round
Drummond 40, Washburn 35
Eau Claire Immanuel Lutheran 61, Turtle Lake 46
Luck 41, Siren 33
Thorp 57, Owen-Withee 54

Division 5 Sectional 2
Regional Third Round
Columbus Catholic 59, Port Edwards 47
Green Bay N.E.W. Lutheran 78, Saint Thomas Aquinas 48
Newman Catholic 62, Gresham Community 44
Wausaukee 52, Suring 48

Division 5 Sectional 3
Regional Third Round
Barneveld 58, Potosi 50
Cassville 39, North Crawford 27
Cochrane-Fountain City 62, Gilmanton 60
Hillsboro 50, Bangor 48

Division 5 Sectional 4
Regional Third Round
Catholic Central 57, Black Hawk 46
Central Wisconsin Christian 57, Fall River 45
Milwaukee Academy of Science 70, Young Coggs Prep 60
Sheboygan Area Luth. 58, Sheboygan County Christian 47

Girls Basketball
Assumption 54, Athens 31
Blair-Taylor 54, Independence 41
Cameron 66, Clayton 59
Durand 67, Prescott 38
Eau Claire Immanuel Lutheran 49, Lincoln 26
Eau Claire Memorial 54, Owen-Withee 52
Gilmanton 39, Cochrane-Fountain City 29
Kiel 37, Campbellsport 33
Melrose-Mindoro 49, Alma/Pepin 45
Potosi 50, Benton 45
Shoreland Lutheran 61, Elkhorn Area 51
Dairyland Playoffs
Eleva-Strum 38, Whitehall 35

(Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

blog comments powered by Disqus