Friday’s high school highlights and scores

Boys basketball teams took the court in regional semifinal action, while local wrestlers continued to battle their way for a state title in Madison at the individual state tournament.

Friday’s Scores
The Associated Press
Division 1 Sectional 1  
Appleton North 54, Appleton West 50, OT

Eau Claire Memorial 84, Chippewa Falls 70

Eau Claire North 46, D.C. Everest 36

Hudson 53, Wausau West 35

Marshfield 53, Superior 44

Neenah 41, Appleton East 27

Oshkosh North 66, Wisconsin Rapids Lincoln 41

Stevens Point 71, Oshkosh West 33

Division 1 Sectional 2    
Arrowhead 55, Waukesha West 49

Bay Port 65, Manitowoc Lincoln 42

De Pere 76, Green Bay Southwest 32

Germantown 102, Hartford Union 63

Hamilton 57, Homestead 47

Kettle Moraine 69, Menomonee Falls 59

Kimberly 63, Sheboygan North 44

Sheboygan South 40, Green Bay Preble 38

Division 1 Sectional 3    
Beloit Memorial 54, Muskego 52

Janesville Craig 65, Badger 48

Kenosha Tremper 56, Kenosha Indian Trail 52

Madison Memorial 82, Madison East 47

Middleton 57, Madison La Follette 49

Mukwonago 71, Janesville Parker 44

Sun Prairie 69, Oconomowoc 44

Verona Area 62, Madison West 49

Division 1 Sectional 4    
Brookfield Central 63, Brookfield East 30

Milwaukee Hamilton 74, Franklin 59

Milwaukee King 84, Milwaukee Pulaski/Arts 46

Milwaukee Riverside University 80, Marquette University 65

Milwaukee South 47, Milwaukee Vincent 46

Racine Case 81, Oak Creek 45

Racine Horlick 61, Racine Park 58

West Allis Central 53, West Allis Nathan Hale 37

Division 2 Sectional 1    
Holmen 79, La Crosse Logan 55

La Crosse Central 60, Tomah 47

Menomonie 51, River Falls 48, OT

Rhinelander 57, Mosinee 40

Rice Lake 68, Ashland 54

Shawano Community 45, Antigo 36, OT

Waupaca 55, Hortonville 47

Wausau East 45, Merrill 44

Division 2 Sectional 2    
Ashwaubenon 51, Notre Dame 37

Grafton 49, Cedarburg 42

Kaukauna 43, Pulaski 35

Plymouth 55, Slinger 48

Port Washington 81, Nicolet 64

Seymour 74, Menasha 32

West Bend East 40, West Bend West 39

West De Pere 64, Xavier 51

Division 2 Sectional 3    
Fort Atkinson 52, Milton 49

Greendale 74, Wilmot Union 63

McFarland 59, Elkhorn Area 41

Monona Grove 40, Stoughton 38

Mount Horeb 42, Oregon 41

Reedsburg Area 47, Portage 38

Sauk Prairie 48, DeForest 45

Union Grove 49, Burlington 46

Division 2 Sectional 4    
Messmer 60, Wauwatosa West 53

Milwaukee Bradley Technical 53, Milw. Bay View 46

New Berlin Eisenhower 55, Catholic Memorial 46

Pewaukee 72, Waukesha North 52

Pius XI 54, Milwaukee Lutheran 52

Whitefish Bay 49, Wauwatosa East 35

Whitnall 48, South Milwaukee 45

Wisconsin Lutheran 66, Milw. Washington 54

Division 3 Sectional 1    
Aquinas 56, Bloomer 40

Barron 62, Baldwin-Woodville 60

Elk Mound 43, Arcadia 36

Ellsworth 61, Northwestern 49

Gale-Ettrick-Trempealeau 60, Neillsville 38

Prescott 67, Amery 32

Somerset 67, St. Croix Falls 46

West Salem 69, Altoona 60

Division 3 Sectional 2    
Freedom 60, Omro 44

Little Chute 46, Winneconne 29

Luxemburg-Casco 73, Chilton 54

Peshtigo 64, Oconto Falls 54

Roncalli 58, Sturgeon Bay 38

Tomahawk 27, Clintonville 23

Valders 55, Southern Door 42

Wrightstown 62, Two Rivers 46

Division 3 Sectional 3    
Dodgeville 53, Edgewood 49

Edgerton 63, Clinton 41

Lake Mills 55, Jefferson 37

Lakeside Lutheran 68, Evansville 52

Lodi 58, Westfield Area 42

Marshall 79, Big Foot 51

Poynette 78, Wisconsin Dells 49

River Valley 55, Prairie du Chien 49, OT

Division 3 Sectional 4    
Brown Deer 86, Milwaukee School of Languages 27

Campbellsport 64, Sheboygan Falls 62, 3OT

East Troy 67, Saint Thomas More 50

Kettle Moraine Lutheran 68, University School of Milwaukee 53

Laconia 46, Watertown Luther Prep 36

Oostburg 53, Winnebago Lutheran Academy 42

Ripon 56, Columbus 33

Saint Francis 66, Milwaukee North 63

Division 4 Sectional 1    
Abbotsford 72, Chequamegon 60

Cameron 40, Grantsburg 34

Fall Creek 49, Chetek-Weyerhaeuser 32

Hurley 66, Athens 63, OT

Mondovi 57, Glenwood City 43

Osseo-Fairchild 57, Cadott 45

Regis 65, Spring Valley 53

Unity 59, Cumberland 27

Division 4 Sectional 2    
Amherst 59, Saint Mary Central 37

Auburndale 46, Bonduel 31

Brillion 49, Weyauwega-Fremont 32

Iola-Scandinavia 51, Manitowoc Lutheran 40

Marathon 50, Crandon 35

Pacelli 66, Stratford 40

Shiocton 62, Algoma 51

Spencer 69, Oconto 51

Division 4 Sectional 3    
Blair-Taylor 78, Necedah 52

Cuba City 38, Iowa-Grant 35

Lancaster 58, Boscobel 38

Markesan 64, Pardeeville 53

Mineral Point 64, New Glarus 52

Westby 67, Luther 55

Wild Rose 60, Montello 53

Wisconsin Heights 52, Darlington 51

Division 4 Sectional 4    
Brookfield Academy 71, Destiny 57

Deerfield 69, Waterloo 49

Dominican 74, Martin Luther 31

Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 50, The Prairie School 44

Lake Country Lutheran 56, Horicon 43

Lourdes Academy 74, Ozaukee 63

Racine St. Catherine’s 53, Shoreland Lutheran 40

Saint Marys Springs 67, Howards Grove 48

Division 5 Sectional 1    
Drummond 51, Bayfield 41

Eau Claire Immanuel Lutheran 44, Clayton 41

Luck 53, Solon Springs 43

Owen-Withee 59, Rib Lake 46

Siren 47, Frederic 31

Thorp 70, Greenwood 55

Turtle Lake 79, McDonell Central 71

Washburn 58, South Shore 42

Division 5 Sectional 2    
Columbus Catholic 56, Almond-Bancroft 38

Green Bay N.E.W. Lutheran 71, Hilbert 37

Gresham Community 66, Wisconsin Valley Luth. 41

Newman Catholic 74, Elcho 34

Port Edwards 66, Assumption 59

Saint Thomas Aquinas 56, Gillett 34

Suring 51, Goodman/Pembine 50

Wausaukee 56, Florence 27

Division 5 Sectional 3    
Bangor 73, New Lisbon 58

Barneveld 42, River Ridge 27

Cassville 57, Pecatonica 40

Cochrane-Fountain City 44, Eleva-Strum 40

Gilmanton 59, Alma/Pepin 52

Hillsboro 45, La Farge 37

North Crawford 51, Southwestern 50

Potosi 55, Shullsburg 42

Division 5 Sectional 4    
Black Hawk 49, Albany 35

Catholic Central 57, Williams Bay 41

Central Wisconsin Christian 60, Rio 31

Fall River 72, Wayland Academy 56

Milwaukee Academy of Science 66, CEO Leadership Academy 53

Sheboygan Area Luth. 97, Living Word Lutheran 56

Sheboygan County Christian 71, Kohler 51

Young Coggs Prep 79, Heritage Christian 59

Girls Basketball    
Luck 61, Webster 38

Madison Abundant Life 45, St. Ambrose Academy 20

River Valley 51, Prairie du Chien 48

Seneca 39, Highland 29

Seymour 56, Oconto Falls 51

Wisconsin Rapids Lincoln 50, Wittenberg-Birnamwood 49, OT

(Copyright 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.)

blog comments powered by Disqus